Kategorie

Platba kartou etescoma Platba kartou etescoma

Zavařování

 

Zavařování je jedním ze způsobů uchování potravin. K nejstarším způsobům uchování potravin patří sušení, uzení a nakládání do soli nebo medu. V roce 1975 Nicollas Apert vynalezl postup sterilace. Sterilace znamená: uzavření potravin do nepropustného obalu, který zabrání proniknutí mikroorganismů dovnitř + zahřátí potravin na teplotu vyšší než 100°C, která ničí všechny toxiny.

 

Původně se potraviny uchovávaly v klasických konzervách, až později se ke konzervě přidal skleněný obal.

 

V českých zemích je zavařování velmi populární. Zavařujeme skoro vše, co najdeme v našich lesech, na lukách, polích i zahradách. Zavařujeme nejen ovoce a zeleninu, ale také maso. To se sice zavařuje méně, ale při správné úpravě se nemusíme bát žádné otravy. Maso je nutné nejdříve tepelně upravit, např. upéct. Poté masem naplňte sklenice, zalijte šťávou s tukem a pak už jen zavařte.

 

Na zavařování nemusíte používat jen klasický ocet. Vyzkoušejte například i vinný nebo jablečný ocet – jsou jemnější. Ocet balsamico lze využít také – je naopak ostřejší. Nebojte se ani octů, které jsou ochuceny různými bylinkami nebo kořením.

 

Rady k zavařování:

 

Už při samotném sbírání plodů musíme dávat pozor na to, co sbíráme. Měli bychom sbírat jen zdravé, nijak napadené plody. Při zavařování se snažíme uchovat v co největší míře všechny vitamíny a zneškodnit mikroorganismy, které jsou schopny potraviny rozkládat. Dbáme také na to, aby všechny pomůcky i prostředí – zejména sklenice byly čisté.

Sklenice i víčka je nutné namočit na několik hodin do teplé vody s přídavkem saponátu nebo sody, abychom odstranili zaschlé nánosy nečistot. Před tím, než sklenice naplníme plody, je ještě potřeba je umýt v horké vodě a nechat je krátce okapat.

Choulostivé ovoce jako jsou maliny, ostružiny a jahody bychom měli zavařit přímo v den sklizně. Ovoce bychom měli vždy důkladně přebrat. Ovoce s bílou dužinou (jablka, hrušky) je dobré po oloupání vložit na chvilku do vody s trochou octa nebo citronové šťávy. Ovoce pak nezhnědne. Loupání broskví, švestek nebo nektarinek je snadnější, pokud ovoce v malých dávkách ponoříme v cedníku do vroucí vody, vyjmeme a ihned oloupeme. Jsou-li třešně červivé, ponoříme je na 1/2 hodiny do mírně osolené vody, potom je přeložíme do jiné nádoby s čistou vodou, promícháme a za několik minut vybereme sítem nebo rukou a vložíme do další nádoby.

 

Zavařování hub:

 

Očištěné houby odvážíme a nakrájíme na plátky, necháme na slunci zavadnout. V míse pak promícháme s přesnou dávkou soli, dáme ale pozor na to, aby se nepolámaly. Houby pak naskládáme do suchých čistých sklenic, povrch přikryjeme slabou vrstvou soli a sklenice následně uzavřeme. Na 1 kg hub použijte 150 – 200 g soli. K tomuto způsobu sterilace použijte například hříbky, křemenáče nebo čirůvky.    

 


Sada pro přípravu těstovin
Keramická pánev Vitapan
Loading...