Kategorie

Platba kartou etescoma Platba kartou etescoma

Vaření v tlakovém hrnci Tescoma

 

tlakový hrnec TescomaTlakový hrnec nebo-li Papinův hrnec je masivní silnostěnný hrnec, ve kterém je pokrm vařen za vyššího tlaku, než je normální atmosférický tlak. Vyšším tlakem se dosáhne vyšší teploty vaření a to 120 až 130 °C. Teplota varu vody při běžném tlaku je asi 100 °C. Kratší doba vaření zamezuje ztrátě chuti a nutričních hodnot. Všechny chutě se v uzavřeném prostoru dokonale prolnou a zůstanou obsaženy v pokrmu.

 

Mezi další výhody tlakového hrnce patří menší spotřeba tuku a nízký úbytek vody během vaření, protože dochází jen k malému odpařování. Pokrm v nádobě se nepřipaluje, obzvláště u hrnců s masivním sendvičovým dnem Tescoma. Příprava jídla v tlakovém hrnci tak bývá doporučována i pro dětskou a vegetariánskou stravu, protože je považována za zdravější a šetrnější. Vaření v tlakovém hrnci se stává opět moderní záležitostí – úspora času a energie, zdravější a chutnější výsledek a odpadla i starost o bezpečí. 

 

Při vaření je však dobré dodržovat určité zásady, kterými předejdete možným problémům při užívání a navíc objevíte řadu výhod tohoto druhu vaření. Nejdůležitější zásadou je seznámit se s tlakovým hrncem z přiloženého návodu k používání. V návodu naleznete pokyny k obsluze, k údržbě, záruční podmínky a také tabulku s časy přípravy různých druhů pokrmů. 

 

Při plnění tlakového hrnce musíme dbát na to, abyste hrnec naplnili maximálně do 2/3 jeho objemu. V případě jídel, která během vaření pění nebo bobtnají, např. polévky nebo luštěniny, rýže apod., plňte hrnec maximálně do 1/2 objemu nádoby, abyste zabránili nežádoucímu zanesení ventilů a překypění. U mnoha tlakových hrnců Tescoma je objem 1/2 a 2/3 vyznačen ryskami na vnitřní straně hrnce.

 

Při vaření v tlakovém hrnci, nedochází k takovému úbytku tekutin jako při běžném vaření, proto můžeme používat u tlakového vaření méně vody. 

 

Výraznější chuť i vůni získáme například tak, že maso nejprve bez poklice v tlakovém hrnci zprudka orestujeme. Poté přidáme cibulku, kterou necháme osmažit do zlatova a teprve potom přidáme vodu a další potřebné suroviny. 

 

Některé suroviny je vhodné přidat až během vaření. Vše má svou dobu a čas. Na začátku vaření přidáme ty přísady, které se vaří dlouho a jako poslední přidáváme například ovoce a další měkké ingredience, které by se neměly příliš rozvařit. 

 

Vaření v tlakovém hrnci by mělo probíhat takto. Správně naplněný a uzavřený hrnec se zvoleným nízkým nebo vysokým tlakem postavte na sporák a výkon sporáku nastavte na nejvyšší stupeň. Po krátké chvíli již z natlakovaného hrnce začne unikat pára. To je signál k tomu, abychom snížili výkon sporáku. Výkon sporáku nastavíme tak, aby z pracovního ventilu ucházelo jen malé množství páry. Obvykle postačí nízký výkon sporáku.

 

Čas vaření v tlakovém hrnci začneme počítat až od chvíle, kdy dosáhne plného tlaku (snížíme výkon sporáku). 

 

Pokud jste ještě v tlakovém hrnci nevařili, asi vás překvapí rychlost vaření a možná pokrm zpočátku trošku rozvaříte. Tlakové hrnce s masivním sendvičovým dnem dokáží dlouho v hrnci udržet teplotu. Je proto výhodné toho využívat a vypnout tlakový hrnec s předstihem. Posledních dvacet minut nechte hrnec jenom stát na sporáku a on vše dovaří bez přísunu energie.


Sada pro přípravu těstovin
Keramická pánev Vitapan
Loading...