Sůl nad zlato
Sůl nad zlato
Každý z nás jistě zná pohádku Boženy Němcové „Sůl nad zlato“ neboli „Byl jednou jeden král“. O čem tato pohádka vypráví? Dává ponaučení, že bez zlata a drahých šperků se můžeme obejít, zatímco bez soli ne – ta je pro náš život nezbytná.
Toto „bílé zlato“ se odjakživa používá k ochucování pokrmů. V dávné historii byla sůl cennější než zlato a obchod s ní přinášel velké bohatství. Sůl se dokonce používala jako měna, římští vojáci dostávali část svého žoldu právě v soli.
Na zeměkouli se ročně vyprodukuje více než 250 miliónů tun soli. Cenová škála se pohybuje od pěti korun za kilogram u obyčejné soli. Vzácné speciality jsou samozřejmě výrazně dražší.
Jaké máme druhy soli?
-
Kamenná sůl neboli halit, která se těží v dolech, pak se čistí a zpracovává. Velká ložiska se nachází v Asii nebo USA.
-
Vakuovaná (odpařovaná) sůl se vyrábí z přírodní nebo uměle vytvořené solanky (solného roztoku), z níž se odpaří voda.
-
Mořská sůl se získává ze solných jezer, tzv. salin, kde se mořská voda odpařuje v mělkých nádržích. Jeden litr mořské vody vynese kolem 35g soli. V Evropě se mořská sůl získává např. na francouzském pobřeží Atlantiku, v Chorvatsku a Slovinsku, u Černého moře a ve Středomoří.
Bohatá paleta soli
Alpská sůl se vyrábí opařováním vody z přírodní alpské pramenité solanky v německém Bad Reichenhall. Tato sůl by na pokrm měla přijít těsně před podáváním – lépe tak vynikne její chuť.
Bambusová sůl pochází z korejské kuchyně. Praží se v dutině bambusu, jehož strany jsou zalepeny jílem.
Havajská sůl vzniká odpařováním mořské vody na slunci, za černou barvu vděčí obsahu aktivního uhlíku. Používá se na dochucení jídel u stolu, vypadá totiž velmi dekorativně. Vyžaduje opatrné dávkování. Je vhodná i do relaxačních a ozdravných koupelí.
Himálajská sůl se získává v himálajském pohoří. Sůl má jemnou růžovou barvu a delikátní chuť.
Kala Namak (černá indická sůl) pochází ze sopečných indických a pákistánských oblastí. Zaujme vaječnou chutí.
To, že je sůl opravdu k našemu životu nezbytná, potvrzuje to, že sůl má schopnost ničit bakterie a choroboplodné zárodky. Odpradávna se používá jako léčebný a konzervační prostředek. Pomáhá při tvorbě kyseliny solné v žaludku, která je hlavní součástí trávicího procesu. Podporuje také činnost ledvin a hospodaření organismu s tekutinami. Je důležitá také pro krevní tlak.
Tip na závěr
Víte, že se sůl dá různě obarvit a ochutit? Můžete použít různé bylinky, zeleninu nebo ovoce a ozdobit tak svůj stůl. Musíte jen dodržet zásadu, že veškeré přísady musí být předem řádně usušené, teprve potom je lze umlít společně s kvalitní solí. Směs potom přesypte do nádoby, která má dokonale těsnící uzávěr. Po určité době sůl nasákne příchutí přidaných ingrediencí a díky barvě se stane dekorací jak stolu, tak vybraných pokrmů.