Skladování koření a bylinek
Pokud jste v kuchyni jako ryba ve vodě, určitě se vám vyplatí mít doma zásobu různého koření a bylinek. Mnoho druhů koření ztrácí časem svou vůni i chuť, proto je dobré vědět pár pravidel o jejich skladování. Výrobce Tescoma nabízí širokou škálu výrobků, které vám umožní docílit bezchybného skladování každého koření.
Výběr koření - Nejdůležitějším kritériem při nákupu bylinek je jejich čerstvost - zejména byste si měli povšimnout data spotřeby. Neméně důležité je i to, jestli je koření drcené nebo nedrcené. Mleté koření vydrží v kořence půl roku až rok, celé vydrží až 5 let. Nejvýhodnější je kupovat celé koření, které bezprostředně před použitím namelete v mlýnku nebo rozdrtíte v hmoždíři. Zatímco mlýnek se používá většinou pro jeden druh koření, v hmoždíři můžete drtit najednou celé kořenící směsi, nebo dokonce připravovat pasty, zálivky a marinády.
Vyhněte se koření, které obsahují velké množství soli a glutamátu sodného a raději sáhněte po bio koření, které vám zaručí, že v balení jsou byliny bez chemických úprav a sušené při maximální teplotě 45 stupňů Celsia (záruka zachování cenných složek koření). Obal, ve kterém bylinky kupujete neslouží ke skladování, nýbrž pouze k cestě z obchodu do vaší kuchyně. Kupujete-li koření přímo ve skleničkách, přesvědčte se, zda jsou vzduchotěsně uzavíratelné.
Skladování koření - Pokud chcete zachovat chuťové vlastnosti a kvalitu koření, je třeba dodržovat pár jistých pravidel. Koření nejvíce škodí vlhko, světlo a teplo. Proto je pro uchovávání koření nejvhodnější suché, temné místo s maximálně pokojovou teplotou. Nádoby na koření vybírejte nejlépe skleněné, neboť sklo vydrží i dlouhodobý kontakt s agresivními složkami obsažené v bylinách. Dalším důležitým pravidlem je, aby uzávěr nádoby dobře těsnil. Častou chybou v kuchyních bývá, že jsou kořenky umístěny poblíž varné desky nebo přímo nad ní, což bylinám vůbec nedělá dobře - jsou totiž vystaveny vyšším teplotám i vlhkosti vznikající při vaření. Kvůli tomu mohou ztrácet aroma i chuť, přejímat pachy nebo dokonce plesnivět.
Použití bylin - Koření a bylinky zvýrazňují chuť jídla, podporují tvorbu slin a trávících šťáv, dezinfikují zažívací trakt a celkově zrychlují metabolismus. Obecně platí, že koření by se mělo přidávat do pokrmů až v druhé půlce vaření a čerstvé bylinky dokonce těsně před dokončením jídla. Pokud použijete do jednoho jídla více než tři druhy koření, může se vám stát, že jednotlivé chutě se budou přebíjet či rušit. Výjimkou je snad jen indická kuchyně, která je na kontrastu mnoha chutí a vůní založená.